Jakie argumenty trafiają do alkoholika?

Życie z alkoholikiem może być trudne. Jest jak sinusoida, gdzie raz jest dobrze, innym razem źle. Mimo, że rodzina walczy o trzeźwość uzależnionego to często czuje się jak walka z wiatrakami. Jesteśmy bardziej narażeni na depresję, współuzależnienie i inne choroby ze strony osoby uzależnionej. Trudno jest poruszać się po tak trudnej drodze bez pomocy profesjonalistów. Ważne jest, aby zaoferować wsparcie i pokazać, jak to zrobić. Te 9 zasad pomoże Ci rozpocząć rozmowę.

Jak rozmawiać z alkoholikiem?

Pamiętaj, że alkoholizm może być chorobą

Alkoholizm to przewlekły stan, w którym spożywanie alkoholu powoduje szkody zarówno dla pijącego, jak i dla społeczeństwa. Choroba ta jest śmiertelna i nieuleczalna. Zrozumienie, że jest to choroba musi być pierwszym krokiem w jej leczeniu. Abstynencja jest kluczem do zatrzymania dalszego postępu. Zanim uzależniony uświadomi sobie, że jest to choroba, mija wiele czasu.

Wycisz swoje emocje

Osoba uzależniona już teraz powoduje napięcie w związku, co może dodatkowo frustrować uzależnionego. Dlatego ważne jest, aby zarządzać swoimi emocjami. Jeśli zaczniesz na niego krzyczeć lub go atakować, alkoholik prawdopodobnie ucieknie z rozmowy. Staraj się zachować spokojny ton i wykazać się empatią. Jeśli nie czujesz się spokojny, nie rozpoczynaj rozmowy.

Rozmawiaj tylko wtedy, gdy osoba jest trzeźwa

Rozmowa o leczeniu, życiu codziennym lub innych sprawach z kimś, kto jest pijany, nie jest dobrym pomysłem. Nie doprowadzi do argumentów, a może nawet wywołać agresję. Ponieważ alkohol zmienia świadomość, osoba ta nie będzie w stanie wyciągnąć z rozmowy żadnych wniosków.

Przestrzegaj jasno określonych zasad

Ważne jest, aby mieć plan na rozmowę z alkoholikiem. Choć planowanie takich rozmów może być trudne, warto wiedzieć, o czym chce się rozmawiać. Wymaga to od nas konsekwencji, czyli przestrzegania jasno określonych zasad. W takiej rozmowie właściwe jest zdanie: "Nie wiem, jak mogę ci pomóc". Zarówno Ty, jak i ja potrzebujemy specjalisty. Konsultacja ze specjalistą od uzależnień pomoże Ci określić najlepszą ścieżkę rozmowy.

Jak rozmawiać z alkoholikiem?

Skup się na faktach i analizuj tylko to, co faktycznie się wydarzyło

Przywołuj fakty w trakcie rozmowy. Nie wybiegaj myślami w przyszłość. Mów o tym, co się stało i jak to wpłynęło na Ciebie i Twój związek.

Pozwól na dialog i pozwól osobie mówić

Ta rozmowa powinna być symetryczna. Osoba uzależniona powinna mieć możliwość włączenia się do rozmowy. Nie sprawiaj, by czuły się odrzucone.

Zapewnij, że jesteś przy nim, mimo wszystkich wyzwań

Warto dać rozmówcy znać, że nie jest sam w swojej chorobie. Jesteśmy tu dla niego, aby wspierać i pomagać w miarę możliwości.

Rozmawiaj o swoich emocjach

Rozmawiaj o swoich emocjach. Wyrażaj swoje uczucia związane z chorobą i emocjami, które jej towarzyszą. Nie próbuj zamiatać jej pod dywan.

Nie rozkazuj

Twoje wsparcie jest potrzebne osobie uzależnionej, która bardzo cierpi. Nie traktuj osoby uzależnionej jak przedmiotu.

Pamiętaj, że osoba uzależniona musi wybrać, czy chce żyć w trzeźwości, czy nie. Trudno jest dokonać zmiany, nie zdając sobie sprawy, że jest to choroba, która wymaga leczenia.